Kapat

Sevgisizliğin Kem Gözleri

Dilara Altuğ

Reklamlar

İstanbul’daki çağdaş sanat ortamının taze mekanlarından biri olan Merdiven Art Space, ikinci sergi olarak 12 Ocak-24 Şubat tarihleri arasında İzmir’li sanatçı ikilisi ORTADOĞU’nun İstanbul’da gerçekleştirdikleri ilk kişisel sergileri olan “Middle East Dreamin'” ile yoluna devam ediyor.

ORTADOĞU’nun yaratıcıları Ali Ünal ve Fırat İtmeç’in üretimlerinde resimden heykele, videodan yerleştirmeye birçok disiplinle karşı karşıya gelmek mümkün. Aynı zamanda çizgi romanları, müzik gruplarına ve festivallere yaptıkları posterler ve film afişleriyle de tanınan ikili genelde mekana has ürettikleri bir nevi otobiyografik işlerle sürreal bir dünya yaratıyorlar. Ali ve Fırat ile onları yakından tanımak adına hem ORTADOĞU hem de “Middle East Dreamin'” üzerine konuştuk.

Dilara Altuğ : Öncelikle genç bir sanatçı ikilisi olarak sizleri tanıyalım. Ali ve Fırat kimdir? Almış olduğunuz eğitimlerden kısaca bahseder misiniz?

Ali Ünal: 1990 doğumluyum, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölümü’nde okudum. Fırat ile yürüttüğümüz “ORTADOĞU” projemiz haricinde farklı disiplinlerde üretim yapıyor, yazı yazıyor ve bağımsız filmler çekiyorum. Hayatta yapabildiğim daha iyi bir şey yok.

Fırat İtmeç: 1990 yılında İzmir’de doğdum. Yaklaşık 8 senedir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri çizim yapıyor, farklı teknik ve disiplinler öğrenmeye, sürekli üretmeye çalışıyorum. Bir kaç senedir Türkiye’deki alt kültür müzik gruplarına ve festivallere afiş ve albüm kapağı gibi ürünler tasarlıyorum bunların dışında Ali ile birlikte “ORTADOĞU” ismi ile ikili olarak üretim yapmaktayız.

D.A. : Nerede ve nasıl bir araya geldiniz? Sizi “sanatçı ikilisi” olmaya iten güç neydi?

A.Ü. : İzmir’de aynı fakültede okuyorduk ve çektiğim bir film sırasında Fırat ile tanıştım. Yakın arkadaş olmamızın dışında ilgi alanlarımız ve hayata bakış açımız oldukça paralellik gösteriyordu; en azından o zamanlar var olan üzüntümüz bizi sanat yapmaya iten ortak motivasyonumuzdu.

Böylelikle farklı disiplinlerde ortak içerik üretebildiğimizi anladıktan sonra – o zamanlar koşullar gitgide kötüye gidiyor ve biz bu konuda bir şey yapmıyorduk – kendimizi kurtarma adına bir seçim yapıp birlikte çalışmaya başladık.

D.A. : Resim, heykel, video, enstalasyon, çizgi roman, tekstil gibi çeşitli alanlarda üretim yapan multidisipliner bir ikilisiniz. Üretimlerinizin düşünsel ve biçimsel olarak altyapısından söz eder misiniz?

O. : Üretimlerimizin düşünsel ve biçimsel altyapısının ana temasını “Ortadoğu” bölgesi ve yaşadığımız coğrafyanın malzeme zenginliğiyle, yaşadığımız acı tecrübelerin eğlenceli bir harmanı olarak açıklayabiliriz.

D.A. : Genelde kavramsal metin yerine şiirsel metinler kullanmayı tercih ediyorsunuz. Bu metinleri kendiniz mi yazıyorsunuz ve asıl söyleminiz nedir?

O. : Evet kendimiz yazıyoruz. Bu tercihin sebebi ise kavramsal metinlerin bizim için fazlasıyla ciddi ve sıkıcı olması. Üretimlerimizin kendilerini yeterince anlattığını ve kavramsal karmaşaya gerek kalmadan izleyiciye geçebildiğini umuyoruz.

D.A. : İzmir’de bulunan K2 Güncel Sanat Merkezi’nde yaptığınız “Arabesk Fantazya” isimli ilk kişisel serginizde deri ceket, rakı, gül, sigara vb. gibi malzemeler kullanmanızın sebebi nedir? Bunu “arabesk” bir tarz olarak mı yorumluyorsunuz?

O. : “Arabesk” kültür çokça beslendiğimiz, hislerimizi anlatabildiğimiz ve duygusal olarak kendimizi içinde tanımlayabildiğimiz kültürel bir çerçeve olması açısından bizim için önem teşkil ediyor. Tarzımızın iskeletini oluşturan ana ögelerden biri de bu kültür ve bu kültürün etkilediği, yarattığı insanlar.

D.A. : Merdiven Art Space’de yer alan “Middle East Dreamin'” başlıklı serginizin genel kavramsal çerçevesi ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Bu sergi fikri nasıl ortaya çıktı?

O. : Diğer solo sergimizde daha çok kişisel dertlerimiz üzerinde şekillenmiş eserler var iken bu sergimizde çerçevemizi biraz daha geniş perspektiften ele aldık. Yaşadığımız çağın ve çağın insanlarının bulunduğu üzücü durumun Ortadoğu coğrafyasına tesirini / izdüşümünü kara mizah ilebirleştirerek eserleri yarattık.

D.A. : Yarattığınız “Yeni Dünya”da yetişmiş bir Mesih’in gerçeküstü salonu fikri ile sergide kullandığınız malzemeler arasındaki ilişki nedir?

O. : Üretim yaparken kullandığımız malzemenin ucuzluğuna dikkat ettik. Çünkü hem Ortadoğu’yu hem de postmodern zamanın yapaylığını ve ucuzluğunu betimlemede bu ucuz malzemelerin oldukça etkili olduğunu düşünüyoruz.

D.A. : İzmir’deki çağdaş sanat ortamı hakkında neler düşünüyorsunuz?

O. : İzmir gelişmeye oldukça açık ve esasen sanat yapmak adına epey avantajlı bir şehir olmasına karşın yetersiz bir çağdaş sanat ortamı söz konusu.

D.A. : Bu sergi projesi sonrasında gerçekleştirmeyi planladığınız farklı projeler olacak mı?

O. : İkili olarak yürüttüğümüz “ORTADOĞU” ismi ile üretmeye, sergiler açmaya devam edeceğiz. Onun haricinde ise bireysel sergiler ve çalışmalar yapmayı da düşünüyoruz.

D.A. : Sergi gerçekten de izleyici için farklı bir deneyim. Röportaj için çok teşekkürler.

 

“Erkek”, Tuval üzerine yağlıboya, 90 x 70 cm, 2017

“Middle East Dreamin'”, Tahta üzerine obje ve yağlıboya, 49 x 34 cm, 2017

“Kay kay”, Hazır nesne üzerine karışık teknik, 2017

“Kölekral”, Mobilet üzerine karışık teknik ve LED, 2017

Yangın Yeri, Döner tezgahı üzerine karışık teknik ve poliüretan figür, 2017

Sergiden genel görüntü

Ali Ünal ve Fırat İtmeç

 

About the author Dilara Altuğ

Dilara Altuğ, 1989 yılında İstanbul'da doğdu. Lisansı İstanbul Üniversitesi Eski Yunan Dili ve Edebiyatı, yüksek lisansı Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi Bölümü. 2017 Şubat ayından beri küratör ve sanat tarihçisi Doç. Dr. Marcus Graf'ın asistanlığını yapıyor. İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyor. 

All posts by Dilara Altuğ →

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: