Kapat

MUKARNAS

Pınar Kanber – Röportaj

Tuğçe Yaman

Reklamlar

Sanat ile ‘’beyaz küp’’ dışındaki alanlarda karşılaşmak keyif verici. Okul, kafe, hastane gibi çeşitli örneklerini gördüğümüz sanatı barındıran mekanlara hızla oteller de ekleniyor. Kurumların bu anlamda vizyonu bence takdire şayan. Profesyonel kariyerinde ulusal ve uluslararası projelerde ve sergilerde yer alan sanatçı Pınar Kanber ile Park Levent Dedeman’daki evrensel barışı simgeleyen çalışmaları üzerine konuştuk.

Resme nasıl başladınız? Öncelikle o süreci öğrenebilir miyim?

Liseden mezun olduktan sonra seyahat için gittiğim Paris’te Rodin müzesinde Düşünen Adam heykelini müze broşürü üzerine çiziyordum. O sırada bir sanat profesörü benim yanıma geldi ve desenimin iyi olduğunu ve Paris’te güzel sanatlar okumamı teklif etti. Paris’te kalamadım ama dönüşte hemen Güzel Sanatlar Üniversitesi sınavlarına girdim. Kocaeli Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nü kazandım. Mezun olduktan sonra aynı üniversitede yüksek lisans yaptım.

Ressam kimliğiniz dışında hayata geçirdiğiniz sosyal sorumluluk projeleriniz var, sanat köşe yazarlığı da yaptınız. Bu projelerden ve yazma serüveninden bahseder misiniz? Özellikle genç sanatçılara bu yönde bir tavsiyeniz var mıdır?

Sanat köşe yazarlığı, belediyelerde sanat danışmalıkları, Avrupa Birliği Projeleri Koordinatörlüğü, kurumlarda sanat yönetmenlikleri yaptım. İki sene öncesine kadar Vehbi Koç Vakfı’nda sanat yönetmenliği yaptım. Kurucu yöneticisi olduğum bir kültür merkezinde huzurevi ile, Kadın Sığınma Evi ile, engellilerle, kadınlar ve çocuklarla ilgili yüzlerce sosyal sorumluluk projeleri yaptım. Hiç birini birbirinden ayıramam ama benim için en önemli olanı işitme engelliler ile kurduğumuz Tiyatro Kulübü’dür. Oyunlar oynadık, turneye birçok şehre gittik kulübün de hala devam etmesi benim için büyük mutluluk. Onun dışında yazarlık da devam ediyor kervansaraylar ile ilgili kitabımı tamamlamak üzereyim.

Park Levent Dedeman’da bir kişisel serginiz var. İsmi ile başlamak istiyorum. ‘’Mukarnas’’ nedir? Neden bu ismi tercih ettiniz?

Mukarnas İslam sanatında mimari yapılarda görülen geometrik bir bezeme çeşididir. Kervansarayların kapılarında ve süslemelerinde kullanılmıştır. Sergi adı olarak kullanmamdaki sebep de Mukarnas’ın anlamının evrensel birlik ve dengeyi simgelemesidir. Günümüzün kaotik yapısında birliğe, dengeye ve barışa çok ihtiyacımız var. Ben de bu sefer kervansaraylar aracılığı ile evrensel barış ve birliğe farkındalık uyandırmak istedim.

Kervansaraylara olan ilginiz nasıl başladı? Bu konudaki araştırmalarınızı anlatır mısınız?

İpek Yolu her zaman ilgimi çekiyordu, belki okuduğum kitaplardan izlediğim filmlerden olabilir. İpek Yolu üzerindeki kervansarayları 11 senedir geziyorum, çiziyorum, araştırıyorum artık hastalık oldu benim için; şimdiye kadar 120 kervansaray gezdim.

Bu sergide her resminiz farklı bir kervansaraya ait. Gidip yerinde gördüğünüzü biliyoruz her birini. Tuvale aktarırken yorumunuz ve hislerinizi öğrenebilir miyiz? Renk seçimlerinizi neye göre yapıyorsunuz?

Sanatçılar görüntü biriktirirler; ben de onları gezerken bana hissettikleri duygularla resimlerime aktarıyorum. Ayrıca hepsinde ayrı ayrı yaşanmışlıklar var, onların hikayeleri var. Bu araştırmaları bazen tarih kitaplarından bazen de köy kahvelerine gidip bölge halkından öğreniyorum. Onlar çok eski, yıkık dökük oldukları için ben canlı renkler kullanıyorum. Resimlerimin üzerindeki çizgiler geçmişi geleceğe bağlayan kurdeleler. Kullandığım renklerin de bir anlamı var; kırmızılar çığlık, turuncular fısıltı, maviler ümit… Kervansaraylarımın seslerini duyurmak için bu kültürel mirasımıza farkındalık uyandırmak adına resmi ve renkleri kullanıyorum.

Teşekkürler.

About the author Tuğçe Yaman

Tuğçe Yaman, 1990 yılında Bandırma’da doğdu. İstanbul’da yaşıyor. 2010 yılında alanını değiştirerek sanat eğitimi almaya karar verdi. Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi bölümünde eğitimine devam ediyor. 2014 Kasım ayından beri Marcus Graf’ın projelerinde asistan olarak çalışıyor.

All posts by Tuğçe Yaman →

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: