Kapat

ALİ ALIŞIR’IN “KOZMOS”U

Misafir Yazar
Didem Ermiş

Reklamlar

Bozlu Art Project sanat sezonuna Nişantaşı’ndaki sergileme alanında, uzun zamandır çalışmalarını ilgiyle takip ettiğim Ali Alışır’ın Kozmos adlı sergisiyle hızlı bir giriş yaptı. Oğuz Erten’in küratörlüğünü yaptığı bu sergide modern kent yaşamı, insanın devinimi, dijitalleşme ve bu üç kavramın bir sanat eserine dönüştüğü görülüyor.

Ali Alışır önceden karşımıza Sanal Bedenler, Sanal Mekanlar, Sanal Savaşlar ve Sanal Manzaralar sergileriyle çıktı. Çalışmalarını genellikle dijital ortamda gerçekleştiren sanatçı, insanın kendisini, hayatında karşısına çıkan zorluklarla nasıl savaştığını ve buna benzer insan hayatına odaklı durumları eserlerinde işlemiştir. Kozmos sergisi ile insanı tek tek ele almaktan çıkıyor ve insanın kendisini ait hissettiği yere odaklanıyor.

Gelelim sergiye. Ali Alışır sergideki çalışmaların üretim sürecinde ünlü filozof Carl Sagan’ın düşüncelerinden etkilenmiş. Carl Sagan Kozmos: Yaşamın ve Evrenin Sırları adlı kitabında kozmosun ‘olmuş veya olan ya da olacak olan her şey’ olduğunu belirtmiştir. “Evrenin kendini oluşturan en küçük taneciğinden en büyük taneciğine kadar hepsi bir bütündür, insan ise bu bütünü içinde taşır” diyen Sagan, kozmosu anlamanın yolunun insanı anlamak olduğuna vurgu yapar. Bununla beraber insanı anlamanın yolunun evreni anlamaktan geçtiği gibi bir durum da söz konusudur. Sanatçı çalışmalarında bu düşünceleri irdelemiştir.

Sergiyi gezerken sanatçının eserlerinde modern yaşamın hareketliliğiyle karşı karşıya geldim. Sanatçı eserlerinde son dönemlerde yaşanan yapaylığı, tektipleşmeyi ve robotlaşmayı ustalıkla işlemiş. Eserleri yakından incelediğimde siyah bir zeminin üzerinde DNA motiflerinin, insan figürlerinin, günlük hayatımızda bulunduğumuz mekanların imgelerinin bir arada işlendiğini gördüm. Siyah zemini kullanmasının nedeni ise sanatçının kent ve insanı ortaya çıkarmak istemesi.

Sergi alanında sanatçıya ait iki tane enstalasyon çalışması var. Bunlardan bir tanesinde iki ekran ile karşı karşıyayız. Bu iki ekran birbirine duvara yerleştirilen DNA motifiyle bağlanmış. Bu ekranlarda insan hafızasında var olan şeyler, anlık yaşadığımız duygular, yaşadığımız yer ve var olma süreci yansıtılmış. İkinci enstalasyon çalışmasında kalp atış sesleri duydum ve ayrıca insan bedeninde var olan DNA’nın işleyişini gördüm. Sanatçı, sergisinde var olan havayı enstalasyon çalışmalarında da yakalamış.

Bozlu Art Project’in arka kısımlarında karşıma Ali Alışır’ın çalışmalarını yaparken nasıl bir süreçten geçtiğini ve hangi durumlarla karşılaştığını anlattığı bir video çıktı. Sanatçı eserlerinin üretim aşamasında pek çok bölgede bulunup notlar tutmuş, fotoğraflar çekmiş ve bunları sonrasında eserlerinde nasıl yansıtabileceğini düşünmüştür. Sırt çantasıyla yaklaşık 3.000 metre  tırmandığını belirten sanatçı, ayrıca Norveç Kuzey Kutup Işıklarını tam anlamıyla deneyimleyebilmek için 6 gün burada bulunmuştur.

Sanatçının günümüzü ve günümüz insanını eserlerinde çok güzel yansıttığı kanısındayım. Sergiyi gezerken kendimi simülasyondaymış gibi hissettim. Gözlüklerimi takmış ve dijital bir sergi alanında geziyor gibiydim. Kalp atış seslerinden DNA motiflerine tutun da Starbucks veya İstiklal Caddesi’ni eserlerde aynı anda görmeme kadar her şey dijital bir insancıllık taşıyordu. İnsan hayatı neredeyse tam anlamıyla bilgisayara bağlı hale gelmişken, eserlerin dijitalleşmemesi olanaksız zaten. Aslına bakarsanız simülasyondan çıktığımda da farklı bir ortama girmiş gibi hissetmedim kendimi. Yine herkes akıllı telefonları veya bilgisayarlarıyla uğraşıyordu. Bu bağlamda serginin teknoloji çağını en iyi şekliyle yansıttığını düşünüyorum.

Ali Alışır’ın perspektifini ve sanat pratiğini daha fazla özümsemeye başladığım bu sergi 20 Ekim 2016’ya kadar görülebilir.

About the author Yazar

All posts by Yazar →

One Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: