Kapat

Toplumsal Güç olarak Sanat

Marcus Graf

Reklamlar

Bilgi tarihinin başlangıcında, dünyaya dair bir içgörüsü olan bilge kişi, karmaşık gerçekliğin ve tanrısal maneviyatın ışığında, iyinin ve güzelin ne olduğuna dair temel bir fikre sahipti. Zaten eski Atina felsefe ekolü öğretilerinde de iyi, güzel anlamına geliyor ve güzel olan da aynı şekilde iyiye tekabül ediyordu. Bu yüzden sanat; insanlara ulaşmak istedikleri yolda aydınlatıcı olabilmek adına, ahlak. etik ve mutlak gerçeklere bağlı idi. Mükemmel bir ortak devlet içinde kusursuz bir insan varlığı hayatın mutlak bir ütopyasıydı; felsefe de ortak davranışlar için kılavuz çizgilerini oluşturuyordu.Tam da bu noktada algının bilimi olarak estetik, sanatın nasıl olması gerektiğine dair formüller ortaya çıkardı. Plato tarafından kesinlikle güdümlü ve sansürlü, Aristo açısından ise liberal ve yarı-özerk olarak yorumlanan sanat, insanoğlunu evrensel gerçekliğe yönlendirmek için bilginin üretimine destek olmaya başladı. O zamandan beri, zihin ve duyular, akılcılık ve deneycilik ile yaşadığımız dünya ile ilgili kavramları oluşturmaya başladılar. Bilim, dinin ve felsefenin yerine geçmeye başladıktan sonra insanoğlu, ancak büyük zihinlerin gerçekten anlayabileceği sayılara ve formüllere inanmaya başladı. Böylelikle, sanatın uzmanlar için özerk bir alan olduğu, modern ama çoğunlukla anlamsız, mantıksız ve topluma mesafeli bir dönem başladı. Galerinin çatısı altında ‘beyaz küp’ sanatın kutsal mekanına dönüştü ve adeta insanüstü varlıklar olarak kabul edilen sanatçıların elitist takipçileri olmaya başladı. Ölü bir malzemeden anlam yaratarak üretebilmesi sanatçının tanrısal bir yaratıcı olduğu mecazını oluşturdu; ki bu da 20.yy’ın avangardları tarafından yerine getirilmişti. Günümüzde ise, Bacon’ın ‘bilgi, güçtür’ iddiasını destekler nitelikte dijital devrimin gerçekleştiğini ve bilgi dünyasını yönlendirenin bilişim olduğunu biliyoruz. Bugün globalleşen dünyada ağ kurmanın, bu güce erişmek için bir anahtar olduğunu görüyoruz.

Eğer bilgi güç ise ve sanat da bilgi üretiminin bir parçası ise, o zaman sanatın güç ile kurduğu bu ilişkiyi iyi anlamamız gerekir. Sonuçta, sanatın bugünkü gücünü sorgulayabiliriz. Eğer güç, makro ve mikro sosyal sistemlerde uygulanarak iç ve dış motivasyonlarla tezahür ediyorsa, aynı zamanda bizim de üretmemizi sağlayan halihazırda bir kuvvet ve her sanatsal yaratımın da bir parçasıdır. Bilgi, güç ve sanat üçgeni, sosyal etkileşim ve kültürel bağlantıların olduğu bir alan oluşturur. Neticede, bir sanat eserinin gücünü irdelerken, eserin bilgi, güç ve sanat ile olan ilişkisini gözden geçirerek o eserin toplumla olan ilişkisini değerlendirmeli, sosyal angajman kalitesini ve toplum üzerindeki etkisini araştırmalıyız.

About the author Marcus Graf

Marcus Graf (Doç. Dr.), 1974, Almanya’da doğdu, ve 2001’den beri İstanbul’da yaşıyor. 2003 yılından beri Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim üyesi ve 2012’de doçentlik ünvanı kazandı. 9. ve 10. Contemporary İstanbul’un Program Direktörü olarak çalışmadan önce, Siemens Sanat (2003 – 2007), Aviva Art Program (2006 – 2007), ve 2005 – 2007 Under Construction – Tepe İnşaat Güncel Sanat Mekanı’nın daimi küratörü ve 10. Istanbul Bienali gecegezenler video projesi gibi çeşitli kurum ve etkinliklerde (örneğin Baksı Müzesi (ON), Elgiz Museum (Genç Koleksyonerler 2), Caleidoscope Europe Evora, Portugal (Not a Lens but a Prism), CDA Projects (Hans & Helga) ve İstanbul 2010 – Avrupa Kültür Başkent (Geçici rahatsızlık)) küratörlük yapmıştır. 5533 - İMÇ Güncel Sanat Mekanı‘nı kurucularından olan Graf, halen Plato Sanat’ın daimi küratörü (2010’dan beri) olarak görevine devam etmektedir, ve ayrıca şu anda Artfulliving.com.tr’in sanat danışmanı.

All posts by Marcus Graf →

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: