Kapat

Bir Varmış Bir Yokmuş

Tuğçe Yaman

Mağara resimlerinden beri hayatımızda illüstrasyon.. Başımızı çevirdiğimiz her yerde; kitaplarda, afişlerde, gazete sayfalarında, dergilerde, metrolarda, havaalanlarında, otobanlarda, reklamlarda. Görsel iletişimin en güçlü silahı. Öyle ki ‘’tarihte başka hiçbir toplum böylesine kalabalık bir imgeler yığını, böylesine yoğun bir mesaj yağmuru görmemiştir’’ diyor John Berger, Görme Biçimleri’nde. Bir metni, sloganı resim yolu ile aktarma çabası dışında, salt sanat yapıtı olarak var olan illüstrasyonlar da günümüz sanatında önemli bir yere sahip.

MerveTuran-20x 15 cm ( kekik) pres tuval üzerine karışık teknik

Merve Turan – Kekik (2016 )

Bir süredir hayranlıkla takip ettiğim iki sanatçı; Erhan Cihangiroğlu ve Merve Turan bir araya gelerek çok sevdiğim Kuzguncuk’ta sergi açmışlar. İcadiye Caddesi’nde hemen köşede bulunan Nail Kitabevi, bodrum katını düzenleyerek ‘’Kuzgun Cep Galeri’’ isminde küçük bir sergi alanına çevirmiş. Zaten öncesinde de farklı sanat alanlarında atölyeler düzenlenen mekanın dönüşümü kitlelere ulaşma bakımından epey faydalı olmuş. Zira sanat galerilerine giden ziyaretçi sayısının çok üstünde bir kitle çekiyor kitabevi. Dolayısıyla burada yapılan sergi de.. Alternatif mekanların kullanımına bu bağlamda daha fazla ihtiyacımız var zannediyorum.

CYjCHdhUoAA_NUg

Erhan Cihangiroğlu – Şifa II ( 2013 )

 

Hemen merdivenlerin başından itibaren yerleştirilen eserler sizi esas sergi alanına davet ediyor. Aynı şekilde üst katlara da. Göz ardı edilebilir ışıklandırma eksikliklerine rağmen sergileme tekniğini beğendim.

Her bir çalışmanın önünde dakikalar geçiyor. Karışık teknikle yapılan illüstrasyonlara bakmak masal kitabında kaybolmak gibi. Eserler izleyiciyi her detayını ayrı ayrı incelemeye çağırıyor. Hayat yeterince zor değilmiş gibi çoğu sanat eserinin politik, eleştirel ve genelde karamsar yaklaşımından biraz olsun uzaklaşmak iyi mi geldi sanki?

donme-dolap-1

Merve Turan – Keklik ( 2015 )

29 Mayıs’a kadar devam ediyor ‘’Bir Başka Alem’’ sergisi. Kendinize birkaç saat ayırıp Kuzguncuk sokaklarında dolaşın, Nail Kitabevinde bir kahve içip kitap kurcalayın; zaten o sırada size göz kırpan eserler sayesinde kuşkusuz tüm sergiyi gezeceksiniz.

About the author Tuğçe Yaman

Tuğçe Yaman, 1990 yılında Bandırma’da doğdu. İstanbul’da yaşıyor. 2010 yılında alanını değiştirerek sanat eğitimi almaya karar verdi. Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi bölümünde eğitimine devam ediyor. 2014 Kasım ayından beri Marcus Graf’ın projelerinde asistan olarak çalışıyor.

All posts by Tuğçe Yaman →

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: