Kapat

Görünmeyeni Görmek

Işıl Aydemir

Ayşe Gül Süter’in, Pg Art Gallery ev sahipliğinde gerçekleşen ikinci kişisel sergisi “Görünmeyen Hareket”  günlük hayatta fark etmediğimiz, belki de hiç düşünmediğimiz mikroorganizmaların hareketleri üstüne düşünmemizi sağlayan üretimlerle karşımıza çıkıyor. Animasyon eğitimi alan ve genellikle üretimlerini yeni medya pratikleriyle gerçekleştiren deneysel sanatçı, hareket, etkileşim, değişim, renk ve ışık kavramlarını inceliyor. Sanatçının, üretiminde kendi dilini oluştururken cam üfleme tekniği; -süreç içinde moleküllerin hareketlerini incelemek için- mikroskop ve motorlarla hareketlendirilen ışık yerleştirmelerini kullandığını görüyoruz. Bu fikir, biyolog Joseph A. DeGlorgis ile yürüttüğü gezi ve araştırma projelerinde incelediği organizmaların, ilk bakışta hareketlerinin görülmemesi üzerine, bu mikroorganizmaların yaşamını hareket ve zaman odaklı mikroskobik inceleme ile ortaya çıkarma düşüncesi ile oluşturulmuş.

Sanatçının biyolojik yaşamdan etkilendiği sergisinde, yaşayan bir canlıyı sanat eserinin objesi olarak konumlandırarak, hareketin önemini gösterip, hareketsiz bir yaşam olmayacağını ifade ederken gözümüzle göremeyeceğimiz mikroskobik canlıların da hayatın bir parçası olduğunu vurguluyor. Deneysel sergisinde, seyircinin de dahil olmasını isteyen sanatçı, her seferinde yeni bir görselle karşımıza çıkan mikroskobik incelemeyi, seyirci ile birlikte yeni üretimler gerçekleştirmek için, kendisi de performans sergileyerek izleyiciyle birebir etkileşimde bulunuyor. Günümüz teknolojisinde hareketi yaratmak kolay olsa da, doğal akışlı hareketin sadece doğanın kendisinde olduğunun altını çizen sanatçı, cam işlerde yer alan organizmaları, bulundukları yerden farklı bir mekana taşıyarak, onlara yeni isimler vererek, yeni bir kimlik yaratırken oradaki varlıklarını gösteriyor.

Aslında bu duruma mikro açıdan bakmakla beraber, daha genel bir çerçeveden baktığımızda, en basit anlatımla, hücrelerden oluşan insan bedeninin de devamlı bir hareket ve etkileşim içinde olduğunu görmekteyiz. Bireysel hareketlerin veya bireysel gibi görünen ama toplumu değiştiren ve yeni formlar yaratan etkileşimler olduğunu düşündüren bir sergi ile yüzleşmekteyiz. Deneyimleme ile anlam kazanan bu sergide hareket etmenin de aynı nefes almak kadar önemli ve temel bir aktivite olduğuna şahit olmaktayız. Bununla birlikte mikroskopla ilk baktığımızda bulmaya çalıştığımız eylemin, hareket olduğunu bilsek de organizmalarda keşfedilen yeni renkler, yeni kıvrımlar veya çizgiler bize hayata dair ipuçlarını en şeffaf haliyle gösteriyor ve büyülenmemize sebep oluyor. Her yeni organizmaya veya aynı organizmanın farklı bölgelerine yaptığımız keşif gezisinde kendi hareketlerimizdeki minimum değişim ile elde edilen yepyeni görüntülerle, hayatta yapacağımız ufak değişiklerin tüm hikayeyi değiştirme ihtimalini de deneyimleyerek tanıklık etmiş oluyoruz.

Sergiden ayrılırken hissedilen başka bir duygu ise, orada bulunan organizmaların varlıklarının farkına varmamızla birlikte, sandığımızdan kalabalık olduğumuzu görmek, yani görünmeyeni görmeye başlamak diyebiliriz.

Pg Art Gallery ev sahipliğinde gerçekleşen sergi 8 Mart – 2 Nisan 2016 tarihleri arasında devam etmektedir.

isil_pg2

About the author Işıl Aydemir

Işıl Aydemir, 1987 yılında İstanbul'da doğdu ve İstanbul'da yaşamaya devam etmektedir. 2010 yılında Işık Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdikten sonra, eğitim hayatına 2013 yılında başladığı, Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi programına devam etmektedir. Şu anda 'Çağdaş Türk Sanatçılarının Global Sanat Piyasasındaki Konumu' üzerine tez yazmaktadır. 2015 yılından itibaren Marcus Graf’'ın asistanlığını yapmaktadır.

All posts by Işıl Aydemir →

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: