Kapat

Babil Antlaşması (!/?)

Haydar Akdağ

Birbirine karışan söylemlerin ortaklığı yalnızca uğultudan ibaretti. Birden mikrofonda bir ses “bir dakika” dedi…(!/?) Birleşmiş Milletler salonundaki 193 üye ülke temsilcileri hep bir ağızdan sustu… Konuşmacı bütün dillerde “Sevgi ve Barış” kelimesini bir şiir gibi ardı ardına okudu. Salondaki sessizlik derinleşti… Sessizlik bir taşı andırıyor, barışa ant içmiş konuşmacı ise bir ırmak gibi çağıl çağıl çağa ve bütün inatlara çarpa çarpa “Sevgi ve Barış” demeyi sürdürüyordu. Coğrafyaları birer puzzle gibi düşünenler, yerleri değiştirenler ve yeri değişenler… Sessizlik bir yemin gibi sürüyordu.

En nihayetinde salona dönüp;

“… Değerli temsilciler, bir sanatçının yapabileceği tek şey kendi içindeki meseleleri çözümlemek değildir. Tek kendi aşkını, öfkesini, acısını; yani kısacası; kendi bedensel ve manevi sınırlarında yaşayamaz. Bu bir esarettir! Susamaz! Cesaret ise; yaşatmaktır! Demem o ki, siz dünyanın her yerinden gelmiş olan siyasileri şu sözümle selamlıyorum; unutmayın; “Sanat Yaşatır, Siyaset Öldürür (!/?)”.

123-132

Dünyanın her yerinde sevgiye ve barışa duyulan ihtiyaç çığ gibi büyüyor. Yaşamdaki bütünün unsurları; doğaya ait olan; insanlar, hayvanlar, ağaçlar, denizler, gökyüzü can çekişiyor. Bir ağacı keserken beraberinde karıncaları, böcekleri, nefes alan bebeği de yok ediyorken, silahların gölgesinde nasıl yaşanır ki?… Silahlanmak yerine; gelin şu fikrime kulak verin, insanlığın ortak mirası, kültürlerin beşiği olan Mezopotamya’ya Babil Antlaşması çerçevesinde; bütün Birleşmiş Milletler üye ülkeleri olarak; her ülke yurttaşı kadar ağacı; bugün kan ağlayan Ortadoğu’ya “Sevgi ve Barış” ormanı olarak vücutlandıralım(!/?) Ağaçlanalım(!/?) Babil’in asma bahçesi, Sümer’in ormanları umut olsun, Sümerliler Etemenenanki; yani, Cennet ve Yeryüzünün Temeli Olan Ev söylemini, masallarda değil gerçekte yaşayalım…

Hatırlayın, Nemrut’un saygı görmek için inşa ettirdiği piramit şeklindeki tahtı; Sedir ağacı üstüne Demir; Demir üstüne Bakır; Bakır üstüne Gümüş; Gümüş üstüne Altın, Altın üzerine dev mücevher olsa da; bugün kendisinden geriye kalanları düşünün (!/?)

213-231

Aynı dilde konuşmanın barış ütopyası yerine; bugün aynı fikirde buluşmanın barışa daha zengin bir evren tanımına bizi götüreceği kuşkusuzdur. Bugün dünya nüfusu 7 milyara yaklaşıyor. 7 milyar çift göz, aşk, şarkı, …. ve fikir… Müthiş zenginlik (!/?) Bu zenginliğin bütün hırslardan arınmış, salt insan olma yolunda, doğanın kusursuz uyumunu bugün akılla yeniden vücutlandırması mümkün. Gelin dünyanın bütün halklarına, bütün ulusal sınırları kırmızıyla çizmek yerine “Barış Ormanları” ile gelecek nesillere yeni bir ufuk verelim(!/?)… “ dedi…

Bütün temsilciler ayakta dakikalarca alkışladı…

Konuşmacı “ Bir dakika” daha isteyerek şiirine başladı;

Sevgili;
Aklında mı sahi;
Soğuk paslı demirden duvar;
Bakır’ın ekşimiş yüzü;
Kızıldan bir yıldız;
Güneye iniyor;
Tanrı ile kavgaya tutuşmuş olanlar;
Cennete ok atanlar;
Hoş;
Bunlar insanlığa bok atanlar(!/?)
Sır değil;
Etin kemiğine duyduğu kibir bu;
İki sırmalı divan taht;
Akıllara ziyan baht;
Neyse;
Nesilleri kurusun;
Bu da benden aht’ (!/?)

312-321

About the author Haydar Akdağ

Şuan Yeditepe Üniversitesi 'nde Sanatta Yeterlik Yapıyor. Kendini; Şair, Ressam, Sanatçı ve Salt İnsan diye tanımlıyor. Gözlemlerindeki çağrışımları yalnız sanat yada tasarım nesnesine çevirmiyor. Yaşamdaki yerini, kendisi ve toplumla iletişimini kendi penceresinden yorumluyor. Yeditepe Üniversitesi GSF Moda&Tekstil Tasarımı Bölümününden 2008 yılında mezun oldu. Sektörde tasarımcı olarak çalıştı ve tekrar akademik hayata döndü.

All posts by Haydar Akdağ →

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: