Kapat

Opus Magnum

Orhun Erdenli ile Röportaj
Melike Bayık

M.B: İnsanlar sizi ve yapıtlarınızı biliyorlar ama yine de siz Orhun Erdenli kendinizden ve sanatçı kimliğinizden bahsedebilir misiniz?
O.E: Sanatçı olduğumu düşünmüyorum. Yine de teşekkürler.

M.B:
Sanat eğitimi aldığın dönemde yaşadığın herhangi bir facian var mı? Varsa nedir?
O.E: Var elbette, okuldan atıldım.

M.B: Sanat ve eser üretme ile ilgili yaşadığın herhangi bir korkun var mı? Açıklayabilir misin?
O.E: Vardı, hala da var. Bir sanatçının karşılaştığı ilk korku sanırım beğenilmeme korkusudur, pek çok sanatçı kariyerlerinin başında bununla yüzleşir. Kariyerlerinin ilerleyişi ve işlerinin özgünleşip derinleşmesi ya da sığ kalışını da bu korku belirler. Görüyorsun sağda solda onca poz veren işi. Çoğunun selfie çekmekten pek farkı yok, aynı açı, aynı bakış, aynı sığlık; sadece farklı diller. Bu aslında diğer insanların bizi, kendimizi aynada gördüğümüz gibi gördükleri yanılsamasından kaynaklanıyor. Bu korkuyu yenmeden bir yere varılmaz.

Ancak asıl mesele sanırım bu eşik atlandıktan sonra başlıyor. Aslında sanat üretiminde her içsel başarı, bir korkuya karşı kazanılmış bir zaferin sonucudur. Tembelliği yenmek bile, başarı korkusuna karşı kazanılmış bir zaferdir. Üretilen işte samimiyeti ölçüt olarak aldığında, ürettiğin en küçük şey bile aslında yenilmiş bir korkular bütününün hikâyesidir aynı zamanda.

M.B: Hiç satmak istemediğin bir eserin oldu mu? Kime ve neden?
O.E: Bence sanatçılar satmak değil hediye etmek isteyecekleri işler üretmeliler ideal bir dünyada. Ya da en azından vazgeçme zamanı gelene kadar kendilerine saklamak isteyecekleri. Bu sanatçının işiyle kurduğu ilişkiyle ilgili bir şey, özellikle görsel sanatlar alanında, ama mesela edebiyat için bunun geçerli mi bilmiyorum. Kafka örneği var önümüzde.

M.B: Eğer sanatçı olmasaydın, sanat alanında ya da başka bir alanda ne gibi bir mesleği yapardın?
O.E: Marangozluk ya da organik bir şeylere form verebileceğim herhangi bir meslek.

M.B: Bugüne kadar hep yapmak istediğin ama bir türlü yapamadığın bir sanat projen var mı?
O.E: Bir sanatçının üretimi esnasında, o üretimin motivasyonları arasında aslında o hep bir gün gerçekleştirilecek ve şu an ürettiği işinin de bir gün o eserin bir şekilde parçası olacağı bir “Gesamtkunstwerk” vardır hep aklında. Daha büyük, daha bütüncül, parçaların toplamından daha fazla bir şey ifade eden bir Opus Magnum. İşte onu henüz bir türlü yapamadım.

About the author Melike Bayık

İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. 1991 yılında Antalya’da doğdu. Elliden fazla sergide küratör ve sanat tarihçisi Marcus Graf’ın yanında asistan küratör olarak çalıştı. “Pardon, Kaçıncı Kat?”, “Olmadı Kaçarız” ve “Melior Mundus/ Ne İyi Dünya” sergilerinin eş küratörlüğünü yaptı. 2013 yılında Yeditepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sanat Yönetimi Yüksek Lisans Programı'na girdi. 2017 yılı Ocak ayı itibariyle Sanat Yönetimi Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmakta ve tez öğrencisi olarak da aynı bölümde eğitimini sürdürmektedir. 2017 yılı Şubat ayında ise Yeditepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Felsefe Bölümü'nde de ikinci yüksek lisans eğitimine başlamıştır. 2016 Güz döneminden bu yana İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi'nde Görsel İletişim Tasarımı, Grafik Tasarım ve Mimari Restorasyon Bölümleri'nde Sanat ve Tasarım Kuramları, Sanat Tarihi, Mimarlık Tarihi ve Müzecilik derslerini vermektedir. Aktif olarak İstanbul Art News, Plato Sanat Blog, Box in a Box Idea, Sanatatak, Artful Living gibi gazete, dergi ve bloglarda sanat yazılarına devam etmektedir. Aynı zamanda Marcus Graf ile asistan küratör olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

All posts by Melike Bayık →

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: