Kapat

‘’Taş Kıranlar’’ Üzerine

Tuğçe Yaman

Sonbaharın gelmesiyle birlikte sanat sezonu da açıldı. İstanbul’da onlarca galeri, müze ve alternatif sanat mekanları heyecan verici sergilere ev sahipliği yapıyor. Bunlardan biri de Çukurcuma’da bulunan Blok Art Space.

Güney Afrika doğumlu sanatçı Nicky Broekhuysen Türkiye’deki ilk kişisel sergisini ‘’Taş Kıranlar’’ ismi ile Blok Art Space’de açtı. Serginin adı Fransız ressam Gustave Courbet’nin aynı adı taşıyan çalışmasından geliyor. Courbet 1849 tarihli bu eserinde döneminin sanat anlayışına aykırı biçimde baba ve oğul olan iki köylüyü yol kenarında taş kırarken resmederek gerçekçilik akımına öncülük etmişti. Sanat çevreleri sanatçıyı bayağılıkla suçlarken sanat, yalnızca yüksek yönetici sınıfın zevklerine hitap etmekten gündelik yaşamı tüm olağanlığıyla sunmaya evrilmişti. Değişim başlamıştı.

Nicky Broekhuysen de çalışmalarında tam olarak bu değişimi ele alıyor. Çevremizde şekillenen politik sistemin yapısı sürekli olarak değişiyor ve buna yönelik her hareket ise yeni bir ‘’inşa etme’’ potansiyelini doğuruyor. Dijital çağda bu potansiyelin ana unsuru ise sosyal medya. Toplumdan elde edilen veri dijital ortamda ikili kod olan 1 ve 0 ile oluşturulup, yok edilip, tekrar oluşturulup, tekrar yok ediliyor…

Sanatçı da eserlerinde bu ikili kodu kullanıyor. Yüzlerce 1 ve 0 sayılarını baskı yöntemi ile kağıda aktarıyor. Çalışmaları figüratif ve aynı zamanda da soyut. Uzaktan bir volkanik patlamayı gördüğünüz resimlere yaklaştığınızda içinizde karmaşık 1 ve 0 sayıları arasındaki boşluklardan içeriye girme isteği uyanıyor.

Sergide, volkanik patlamanın yok oluş ve yeniden inşa edişi tasvir eden yedi adet resimden oluşan ‘’Taş Kıranlar’’ serisine ‘’Toz Dindiğinde’’ ve ‘’Patlama’’ isimli resimler ile bir de video çalışması eşlik ediyor.

About the author Tuğçe Yaman

Tuğçe Yaman, 1990 yılında Bandırma’da doğdu. İstanbul’da yaşıyor. 2010 yılında alanını değiştirerek sanat eğitimi almaya karar verdi. Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi bölümünde eğitimine devam ediyor. 2014 Kasım ayından beri Marcus Graf’ın projelerinde asistan olarak çalışıyor.

All posts by Tuğçe Yaman →

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: